مناسبت­ها
جستجو
اعضا

خبر

جشنواره بین المللی امام خمینی سوم بهمن با سخنرانی آیت الله سبحانی برگزار می شود

اولین جشنواره بین المللی امام خمینی با رویکرد اندیشه سیاسی اسلام با سخنرانی آیت الله العظمی جعفر سبحانی سوم بهمن ماه در سالن همایشهای دارالشفاء شهر قم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام سیدکاظم سیدباقری در نشست خبری با خبرنگاران، آشناسازی و عمق بخشی به آگاهی های فعالان تولید علم و اندیشه، تقویت روحیه پژوهش بین پژوهشگران دانش سیاسی اسلام و شناسایی کتب و نویسندگان برتر این عرصه و نیز رصد آخرین وضعیت مطالعات سیاسی اسلام را از اهداف برپایی این جشنواره عنوان کرد.

او ادامه داد: جهت دهی پژوهش های حوزوی و دانشگاهی به سمت نیازهای پژوهشی، اهتمام به نوآوری در تولیدات علمی در عرصه اندیشه سیاسی اسلام، تقویت فرهنگ رقابت علمی میان پژوهشگران اندیشه سیاسی اسلام و ارتباط و تعامل اثربخش با واحدهای پژوهشی و پژوهشگران از جمله سیاست های برپایی این جشنواره است.

دبیر جشنواره بین المللی امام خمینی(ره) با اشاره به ارسال فراخوان این جشنواره به 500 مرکز پژوهشی در سراسر کشور گفت: 250 اثر به دبیرخانه جشنواره ویژه اندیشه سیاسی اسلام ارسال شده که آثار در سه لایه مورد ارزیابی قرار گرفتند و روز همایش از 10 اثر برتر در این عرصه تقدیر خواهد شد.

او بیان داشت: در این زمینه بیش از 10 نشست علمی مقدماتی در خصوص اندیشه سیاسی اسلام برگزار شده است که چهار نشست آن با حضور اندیشورانی از کشورهای انگلیس، سوریه و پاکستان بوده است.

سیدباقری از استمرار این جشنواره در آینده خبر داد و افزود: اولین جشنواره با سخنرانی آیت الله العظمی جعفر سبحانی، آیت الله حسینی بوشهری، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی و رابرت گلیو از دانشگاه اگزتر انگلستان برگزار خواهد شد.

او اندیشه سیاسی اسلام را نرم افزار نظام جمهوری اسلامی دانست و با اشاره به اینکه تاکنون همایشی در این زمینه برگزار نشده است، عنوان داشت: از آنجا که پردازش بحث اندیشه سیاسی اسلام، بحث کلیدی است لذا مراکز حوزوی و دانشگاهی متعددی برای برگزار این جشنواره با یکذیگر همکاری می کنند.

دبیر جشنواره بین المللی امام خمینی(ره) هدف نهایی این جشنواره را فرهنگ سازی ذکر کرد و گفت: این مسئله دارای فرآیندی طولانی اما تاثیرگذار است و تا وقتی نرم افزار اندیشه خود را تقویت نکنیم در عرصه سخت افزاری نمی توانیم کاری صورت دهیم.

او تصریح کرد: با توجه به دغدغه های امام راحل در خصوص فقه الحکومه و فقه السیاسه، برجسته کردن اندیشه سیاسی امام راحل و معرفی آن به جهان در تقابل با اندیشه های سلفی و سکولاریسم از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: شفقنا